کاسبی خوابگاه‌های خودگردان با جریمه‌های پولی

بیکاری، فراغت از تحصیل و نیافتن شغل، بسیاری از فارغ‌التحصیلان‌، و جویندگان کار را به پایتخت کشور کشانده است، به همین دلیل خوابگاه‌های خودگردان برای اسکان این افراد دست‌به‌کار شدند و از این روش برای کسب درآمد اقدام کردند.
تعداد این خوابگاه‌ها در سطح شهر نشان می‌دهد که تا چه اندازه در طی سال‌های اخیر هجوم جمعیت بیکار به تهران یا مهاجران برای یافتن شغل زیاد بوده است. تاسـیـس خــوابـگاه‌های خودگردان برای حفظ امنیت و آرامش افراد غیربومی تا حدود زیادی مسئله اسکان افراد مهاجر یا متقاضی را حل کرده اما جدا از موضوع خوابگاه‌های خودگردان بدون مجوز آنچه که هست، سخت‌گیری‌ها یا مشکلاتی است که بعضا در خوابگاه‌های خودگردان مجوزدار دیده می‌شوند و تا حدی هم مانع امنیت‌خاطر ساکنان این خوابگاه‌ها شده است. نمونه این مسائل، جریمه‌های سنگینی است که به گفته ساکنان خوابگاه، خوابگاه‌های خودگردان به بهانه‌های مختلف از افراد خوابگاه می‌گیرند. گاهی جریمه برای نظافت، گاهی برای تاخیر، گاهی برای بلند حرف زدن وخاموش نکردن لامپ و جریمه‌های دیگری که به هر نحو باید به خوابگاه پرداخت. از طرفی عدم کنترل افراد برای ورود به خوابگاه یعنی عدم دقت در سلامت فرد از نظر جسمانی، اخلاقی و روانی معضل دیگر خوابگاه‌های خودگردان است. مثلا به علت عدم نظارت برخی خوابگاه‌ها بسیاری آرامش خود را از دست می‌دهند و خوابگاه برای آنها مکانی پراسترس و تنش‌زا می‌شود. مکانی که باید مدام مواظب وسایل، رفتار و صحبت‌هایت با دیگران باشی وگرنه به قیمت سنگینی برایت تمام خواهد شد.
بیش از 100 اقامتگاه به صورت غیرمجاز در سطح شهر تهران فعالیت می‌کنند
شاهرخ محمد‌زاده، رئیس اتحادیه ‌مهمان‌پذیران استان تهران در پاسخ به این سوال «کسب‌وکار» که اتحادیه چگونه برخی مسائل غیرقانونی در خوابگاه‌های خودگردان مانند دریافت جریمه‌های نقدی را حل خواهد کرد، گفت: بهتر است سوال شما را با این سوال که آیا همه خوابگاه‌های خودگردان مجوز دارند یا نه، پاسخ دهم.طبق بررسی‌های اتحادیه از تعداد کل اقامتگاه‌های فعال در سطح شهر تهران فقط 50 اقامتگاه دارای مجوز هستند و این در حالیست که بیش از 100 اقامتگاه فاقد پروانه کسب شناسایی شده‌اند که با عناوین مختلف همچون خوابگاه یا اقامتگاه، فعالیت غیرمجاز دارند که با توجه به اسکان افراد مختلف و همچنین عدم ارسال اسامی اقامتگران به اداره نظارت بر اماکن عمومی و همچنین عدم اخذ اوراق هویتی معتبر از اقامتگران همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا امنیت جامعه را به خطر اندازند. این دسته از اقامتگاه‌ها و خوابگاه‌های غیرمجاز با قراردادن قانون‌گریزی به عنوان سرلوحه کار خود، اقدام به تاسیس شعبات غیرمجاز دیگری نیز کرده‌اند و به اخطار‌های صنفی اتحادیه نیز توجه نمی‌کنند که این خود جای سوال دارد. محمد‌زاده در ادامه صحبت‌های خود به تاسیس خوابگاه‌های چینی تباران اشاره می‌کند که تعدادی از آنها شناسایی و به اداره نظارت بر اماکن عمومی معرفی شده‌اند که از سوی آن اداره با واحد‌های موصوف برخورد قانونی صورت گرفته و برخورد با تعدادی دیگر نیز به زودی انجام خواهد پذیرفت. محمدزاده گفت: در خوابگاه‌های غیرمجاز احتمال وقوع خطرات مالی و جانی افزایش می‌یابد این در حالیست که در صورت داشتن مجوز، مکان مربوطه تحت نظارت اداره اماکن و بازرسان این اتحادیه قرار خواهد گرفت و میزان وقوع بسیار ی از مسائل کمتر شده و در حد صفر خواهد بود چرا که امکان تخطی از قوانین کاهش یافته و در صورت بروز هر گونه مشکل با واحد صنفی برخورد قانونی صورت می‌گیرد. وی توضیح داد: برخی خوابگاه‌ها که به صورت خصوصی اداره می‌شوند به نام خوابگاه که صرفا اسکان دانشجویان را بر عهده دارند، افراد غیر دانشجو را اسکان می‌دهند که موجب بروز تداخل صنفی می‌شود.رئیس اتحادیه ‌مهمان‌پذیران استان تهران گفت: برخی سعی می‌کنند برای فعالیت و دایر کردن خوابگاه قانون‌گریزی کرده و به نهادهایی رجوع کنند که مسئولیت قانونی آنان چیز دیگری است و از نظر قانونی صدور مجوز فعالیت صنفی در حیطه وظایف‌شان نیست. برای نمونه صندوق رفاه دانشجویان اقدام به اعطای مجوز به برخی واحد‌های اقامتی می‌کند که به علت نقص‌های قانونی، فنی و بهداشتی قادر به دریافت مجوز از این اتحادیه نبوده و با مراجعه به صندوق رفاه دانشجویان این عمل تخلف قانونی را انجام می‌دهند. که نقض قانون نظام صنفی و حقوق فردی ساکنان اقامتگاه‌ها را با توجه به پایین بودن کیفیت خدمات به همراه دارد.
وی توضیح داد: معمولا افراد برای اینکه زودتر کار‌شان راه بیفتد، قرارداد را امضا می‌کنند بدون آنکه بدانند چه چیزی در این قرارداد ذکر شده است. نمونه موارد ذکر شده در قراردادها همین جریمه‌هایی است که خوابگاه‌ها به بهانه‌های مختلف چون پهن کردن لباس‌ها در حیاط، تاخیر در آمدن به خوابگاه، عدم رعایت نظافت و... از فرد خوابگاهی یا ساکن اقامتگاه می‌گیرند.
این مسئول ادامه داد: گرفتن هزینه‌ای مانند شبی 30 هزار تومان از ‌مهمان کاملا غیرقانونی است. همچنین گرفتن جریمه تنها در صورت دیرکرد اجاره خوابگاه قانونی است در غیر این صورت کاملا برخلاف قانون است.
جرایم خوابگاهی به غیر از جریمه دیرکرد خلاف قانون است
یکی از روسای سابق اتحادیه هتلداران در اعتراض به غیر قانونی بودن این جریمه ها به« کسب و کار »گفت: همه خوابگاه‌ها موظف به بستن قراردادهایی با ساکنان خوابگاه هستند و باید یک نمونه از تمام برگه های خوابگاه را به فرد خوابگاهی تحویل بدهند.
وی توضیح داد: معمولا افراد برای اینکه زودتر کارشان راه بیفتد، قرارداد را امضا می‌کنند بدون آنکه بدانند چه چیزی در این قرارداد ذکر شده است. نمونه مواردذکر شده در قراردادها همین جریمه‌هایی است که خوابگاه‌ها به بهانه‌های مختلف چون پهن کردن لباس‌ها در حیاط، تاخیر در آمدن به خوابگاه، عدم رعایت نظافت و... از فرد خوابگاهی یا ساکن اقامتگاه می‌گیرند.
این مسئول ادامه داد: گرفتن هزینه‌ای مانند شبی 30 هزار تومان از ‌مهمان کاملا غیرقانونی است. همچنین گرفتن جریمه تنها در صورت دیرکرد اجاره خوابگاه قانونی است در غیر این صورت کاملا برخلاف قانون است.به گفته خوابگاهیان هر خوابگاه برای اجاره مبلغی بین 150 هزار تا 300 هزار تومان می‌گیرد که البته این اختلاف قیمت به دلیل تفاوت خوابگاه‌ها در کیفیت امکاناتی است که به افراد ارائه می‌دهند، هر چقدر یک خوابگاه از نظر امکانات بهتر باشد، نظافت بهتری داشته باشد و امنیت و آرامش بیشتری را برای ساکنان خود فراهم سازد، درنهایت اجاره بیشتری دریافت می‌کند البته این موضوع در حالیست که تمام خوابگاه‌ها ملزم به رعایت یک‌سری استانداردها هستند و این اصلا ربطی به اجاره‌بها ندارد، مثلا همه آنها موظف هستند که بهداشت در خوابگاه رعایت شود، افراد ناسالم به خوابگاه ورود پیدا نکنند و خوابگاه امنیت داشته باشد اما در برخی خوابگاه‌ها که نرخ کمتری برای اجاره دریافت می‌کنند، از این امور خبری نیست.به گفته یکی از خوابگاهیان مشکلی که جدیدا در خوابگاه‌های خودگردان نمود پیدا کرده، جریمه‌های سنگینی است که خوابگاه از افراد می‌گیرد. وی گفت: تاخیر در هر صورت جریمه دارد. مثلا اگر کسی بعد از ساعت 10 و نیم شب یا در برخی خوابگاه‌ها بعد از 11 به خوابگاه بیاید، برای ورودش به خوابگاه باید پول پرداخت کند. در مسائل دیگر هم همینطور اگر کسی نظافت را رعایت نکند یا اگر سیگار بکشد، باید 50 هزار تومان پول جریمه بدهد. کوچک‌ترین سهل‌انگاری در خوابگاه مساوی است با دادن پول جریمه به خوابگاه.
چشم‌پوشی از تخلف با پرداخت بیشتر
وی توضیح داد: این موضوع نشان از این دارد که برای کسی که توان مالی داشته باشد، اصلا ایرادی ندارد با تاخیر به خوابگاه بیاید، سیگار بکشد، نظافت را رعایت نکند و هر کاری دلش خواست انجام بدهد چراکه می‌تواند در قبال آن پول بدهد. یعنی برخی افراد می‌توانند با پول مسئولان خوابگاه را بخرند.این شهروند ادامه داد: برای برخی مسئولان خوابگاه این موضوع بهانه‌ای شده تا بدین وسیله پول به دست بیاورند.
آوردن ‌مهمان حتی نزدیکان، شبی30 هزار تومان
وی به موضوع دیگر که از طریق آن خوابگاه‌ها کسب درآمد می‌کنند، یعنی آوردن ‌مهمان اشاره کرده و گفت: در خوابگاه برای آوردن ‌مهمان به خوابگاه باید شبی 30 هزار تومان پرداخت کنی حتی اگر آن ‌مهمان خواهر، مادر یا از نزدیکانت باشد. این مبلغ زیاد بسیاری را از آوردن ‌مهمان یا نزدیکان به خوابگاه منصرف می‌کند. حتی برای 10 دقیقه هم خواهر یا مادر فرد نمی‌تواند بدون پرداخت این مبلغ در خوابگاه بماند.

خواندن 3354 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 12 فروردين 1395 ساعت 09:58
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

گسترش سطح کسب و کار مشاغل طرف قرارداد، با ارائه‌ی خدمات آموزشی، مشاوره و پژوهش بازارایابی

نگارنامه

Top