کاسبی خوابگاه‌های خودگردان با جریمه‌های پولی

فهرست مطالب

بیکاری، فراغت از تحصیل و نیافتن شغل، بسیاری از فارغ‌التحصیلان‌، و جویندگان کار را به پایتخت کشور کشانده است، به همین دلیل خوابگاه‌های خودگردان برای اسکان این افراد دست‌به‌کار شدند و از این روش برای کسب درآمد اقدام کردند.
تعداد این خوابگاه‌ها در سطح شهر نشان می‌دهد که تا چه اندازه در طی سال‌های اخیر هجوم جمعیت بیکار به تهران یا مهاجران برای یافتن شغل زیاد بوده است. تاسـیـس خــوابـگاه‌های خودگردان برای حفظ امنیت و آرامش افراد غیربومی تا حدود زیادی مسئله اسکان افراد مهاجر یا متقاضی را حل کرده اما جدا از موضوع خوابگاه‌های خودگردان بدون مجوز آنچه که هست، سخت‌گیری‌ها یا مشکلاتی است که بعضا در خوابگاه‌های خودگردان مجوزدار دیده می‌شوند و تا حدی هم مانع امنیت‌خاطر ساکنان این خوابگاه‌ها شده است. نمونه این مسائل، جریمه‌های سنگینی است که به گفته ساکنان خوابگاه، خوابگاه‌های خودگردان به بهانه‌های مختلف از افراد خوابگاه می‌گیرند. گاهی جریمه برای نظافت، گاهی برای تاخیر، گاهی برای بلند حرف زدن وخاموش نکردن لامپ و جریمه‌های دیگری که به هر نحو باید به خوابگاه پرداخت. از طرفی عدم کنترل افراد برای ورود به خوابگاه یعنی عدم دقت در سلامت فرد از نظر جسمانی، اخلاقی و روانی معضل دیگر خوابگاه‌های خودگردان است. مثلا به علت عدم نظارت برخی خوابگاه‌ها بسیاری آرامش خود را از دست می‌دهند و خوابگاه برای آنها مکانی پراسترس و تنش‌زا می‌شود. مکانی که باید مدام مواظب وسایل، رفتار و صحبت‌هایت با دیگران باشی وگرنه به قیمت سنگینی برایت تمام خواهد شد.
بیش از 100 اقامتگاه به صورت غیرمجاز در سطح شهر تهران فعالیت می‌کنند
شاهرخ محمد‌زاده، رئیس اتحادیه ‌مهمان‌پذیران استان تهران در پاسخ به این سوال «کسب‌وکار» که اتحادیه چگونه برخی مسائل غیرقانونی در خوابگاه‌های خودگردان مانند دریافت جریمه‌های نقدی را حل خواهد کرد، گفت: بهتر است سوال شما را با این سوال که آیا همه خوابگاه‌های خودگردان مجوز دارند یا نه، پاسخ دهم.طبق بررسی‌های اتحادیه از تعداد کل اقامتگاه‌های فعال در سطح شهر تهران فقط 50 اقامتگاه دارای مجوز هستند و این در حالیست که بیش از 100 اقامتگاه فاقد پروانه کسب شناسایی شده‌اند که با عناوین مختلف همچون خوابگاه یا اقامتگاه، فعالیت غیرمجاز دارند که با توجه به اسکان افراد مختلف و همچنین عدم ارسال اسامی اقامتگران به اداره نظارت بر اماکن عمومی و همچنین عدم اخذ اوراق هویتی معتبر از اقامتگران همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا امنیت جامعه را به خطر اندازند. این دسته از اقامتگاه‌ها و خوابگاه‌های غیرمجاز با قراردادن قانون‌گریزی به عنوان سرلوحه کار خود، اقدام به تاسیس شعبات غیرمجاز دیگری نیز کرده‌اند و به اخطار‌های صنفی اتحادیه نیز توجه نمی‌کنند که این خود جای سوال دارد. محمد‌زاده در ادامه صحبت‌های خود به تاسیس خوابگاه‌های چینی تباران اشاره می‌کند که تعدادی از آنها شناسایی و به اداره نظارت بر اماکن عمومی معرفی شده‌اند که از سوی آن اداره با واحد‌های موصوف برخورد قانونی صورت گرفته و برخورد با تعدادی دیگر نیز به زودی انجام خواهد پذیرفت. محمدزاده گفت: در خوابگاه‌های غیرمجاز احتمال وقوع خطرات مالی و جانی افزایش می‌یابد این در حالیست که در صورت داشتن مجوز، مکان مربوطه تحت نظارت اداره اماکن و بازرسان این اتحادیه قرار خواهد گرفت و میزان وقوع بسیار ی از مسائل کمتر شده و در حد صفر خواهد بود چرا که امکان تخطی از قوانین کاهش یافته و در صورت بروز هر گونه مشکل با واحد صنفی برخورد قانونی صورت می‌گیرد. وی توضیح داد: برخی خوابگاه‌ها که به صورت خصوصی اداره می‌شوند به نام خوابگاه که صرفا اسکان دانشجویان را بر عهده دارند، افراد غیر دانشجو را اسکان می‌دهند که موجب بروز تداخل صنفی می‌شود.


قبلی بعدی »

خواندن 3679 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 12 فروردين 1395 ساعت 09:58
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

گسترش سطح کسب و کار مشاغل طرف قرارداد، با ارائه‌ی خدمات آموزشی، مشاوره و پژوهش بازارایابی

Top