احتمال سرقت فرش توسط فعالان غیرقانونی

با شروع فصل خانه تکانی، تعداد آگهی ها وخودرو‌های مخصوص قالیشویی بیشتر از قبل شده است.
این موضوع یادآور این نکته در ذهن اکثر ماست که دوباره بهار آمد و فصل خانه‌تکانی از راه رسیده است. فصلی که رونق کسب‌وکار شرکت‌های قالیشویی و خدمات مرتبط با آنهاست. اما در این بین یافتن شرکت قابل اعتماد که هم خدمات درست با قیمتی مناسب را در اختیار ما قرار دهد و هم به فرش آسیب نزند، یکی از دغدغه‌های ذهنی کسانی شده که قصد استفاده از این نوع خدمات را دارند، درحالی که می‌توان با کمی حوصله و رعایت نکاتی ساده این دغدغه‌ را با پاکیزگی مناسبی برای فرش منزل‌مان داشته باشیم.
با توجه به اینکه در ایام پایانی سال بازار قالیشویی رونق می‌گیرد، سودجویان و فعالان غیرقانونی از این بازار پررونق بی‌نصیب نمی‌مانند و به گفته رئیس اتحادیه قالیشویان تهران، اهرم اجرایی برای برخورد با این متخلفان وجود ندارد و این در حالیست که احتمال سرقت فرش نیز توسط این سودجویان وجود دارد. رئیس اتحادیه قالیشویان تهران در این‌باره و در گفتگو با «کسب‌وکار» گفت: باید به هموطنان یادآوری کنم که مدتی است کم‌آبی و خشکسالی برای کشورمان مشکلاتی ایجاد کرده است و باید در زمینه حفظ و حراست از منابع آبی کشورمان کوشا باشیم؛ بنابراین در ایام پایانی سال که معمولا به دلیل شستشو و نظافت منازل، حجم استفاده از آب در بیشتر شهرها روبه افزایش است، یکی از راه‌های صرفه‌‌جویی شستشوی فرش‌ها به صورت شرکتی است اما شرکت‌های معتبر و تایید شده.
حمید محمدی افزود: هرچند اگر از صرفه‌جویی آب بگذریم و فقط به سلامت شستشوی قالی توجه داشته باشیم، روش‌های سنتی شستشو باعث از بین رفتن تار و پود قالی خواهد شد چون نه‌تنها امکان خشک شدن کامل قالی را در مدت زمانی کوتاه در منزل نداریم، بلکه در بیشتر موارد مواد شیمیایی داخل الیاف قالی‌باقی مانده و روند پوسیدگی را افزایش خواهد داد. پس بهترین گزینه استفاده از خدمات قالیشویی البته به صورت مجاز، قانونی و حرفه‌ای است. به گفته وی، در اسفندماه که ایام پرترافیک سال است، شاهد پررنگ‌ترشدن فعالیت افراد غیرقانونی و بدون پروانه هستیم که بعضا فقط از طریق یک تلفن همراه و با وانت در این حوزه فعالیت می‌کنند که در برخی مواقع شاهد بروز مشکلاتی نیز توسط این افراد هستیم که گزارش‌هایی مبنی بر سرقت یا آسیب دیدگی شدید فرش و قالی مشتریان نیز وجود داشته است. حمید محمدی افزود: برای انتخاب قالیشویی فریب کارت‌های تبلیغاتی را نخورید و واحدهای مجاز را از 118 انتخاب کنید.
100 مورد تخلف قالیشویی‌ها از سوی مردم گزارش شد
رئیس اتحادیه قالیشویان تهران با اشاره به اینکه در شهر تهران 300 تا 340 قالیشویی مجاز و شناسنامه‌دار وجود دارد، افزود: سال گذشته 100 مورد تخلف قالیشویی‌ها از سوی مردم گزارش شده و 20 دفتر غیرمجاز نیز پلمب شده است.
وی با بیان اینکه مردم باید انتخاب قالیشویی مجاز به‌طور حتم از اتحادیه استعلام بگیرند، گفت: قبل ازتحویل قالی به افرادی که برای انتقال آن به منازل مراجعه می‌کنند با شماره تلفنی که جهت شستشوی فرش تماس گرفته‌اید، دوباره تماس گرفته و درباره افراد مراجعه‌کننده نیز استعلام بگیرید. محمدی با بیان اینکه امسال 14 درصد قیمت قالیشویی افزایش داشته است، ادامه داد: فرش ماشینی درجه یک متری 4 هزار تومان، دست بافت بین 6 هزار و900 تا 11 هزار و 200 تومان برای هر متر تعیین شده است و قیمت شستشوی فرش‌های عتیقه و گل ابریشم نیز به صورت توافقی بین مشتری و قالیشویی محاسبه می‌شود. رئیس اتحادیه قالیشویی گفت: مردم می‌توانند پس از دریافت فرش و خدمات ارائه شده در صورت مشاهده گران‌فروشی، سرقت یا پارگی فرش به اتحادیه قالیشویی مراجعه و شکایت خود را مطرح کنند تا پس از صدور نظر کارشناس با قالیشویی متخلف برخورد قانونی شود. وی افزود: مخابرات یکی از شرکت‌هایی است که می‌تواند برای قطع موبایل این افراد که فقط از طریق یک شماره تلفن همراه کار می‌کنند، با ما همکاری کند که تا به امروز به نتیجه نرسیده‌ایم.
اهرم اجرایی برای برخورد با این متخلفان نداریم
محمدی در عین‌حال بیان کرد: اهرم اجرایی برای برخورد با این متخلفان نداریم و در برخی موارد شاهد بودیم که برخی از این افراد فرش‌ها را نیز به سرقت می‌برند. رئیس اتحادیه قالیشویان تهران با بیان اینکه مخابرات می‌تواند در زمینه قطع خطوط افراد متخلف در این زمینه به ما کمک کند، گفت: می‌توانیم این شماره‌ها را در اختیار مخابرات قرار دهیم که با این اقدام از فعالیت بسیاری از متخلفان جلوگیری می‌شود.رئیس اتحادیه قالیشویان تهران همچنین‌یادآور شد: هزینه ایاب و ذهاب برای جابه‌جایی فرش‌ها به هر نقطه شهر تهران و به هر تعداد 14 هزار تومان است و نرخ ثابت و مصوب اتحادیه محسوب می‌شود. وی در پایان اظهار کرد: متاسفانه فروشندگان فرش مبادرت به ارائه خدمات قالیشویان می‌کنند و تداخل کاری ایجاد کرده‌اند.حمید محمدی ادامه داد: فرش فروشان با نصب بنرهایی در پشت شیشه واحد صنفی خود با عنوان «شستشوی فرش پذیرفته می‌شود» خدمات صنف قالیشویی را ارائه می‌کنند. طی بازرسی‌های صورت گرفته مشخص شد که اکثر این فرش فروشان فاقد مجوز کسب هستند. اگر مشتریان قصد دریافت خدمت کاملا مناسب و بدون عجله را دارند، بهترین گزینه این است که برای شستشوی فرش‌های‌مان دقیقه 90 و روزهای پایانی سال تصمیم‌گیری نکنیم، بلکه از اواخر بهمن ماه به دنبال یافتن بهترین گزینه برای دریافت خدمات باشیم.
البته نکته‌ای بسیار مهم درباره استفاده از خدمات شرکت‌های قالیشویی این است که بدون دریافت فاکتور رسمی که مهر و امضای مسئول قالیشویی در آن قید شده باشد، هرگز فرش را تحویل ندهید و قبل از امضاکردن برگه، تمام موارد و تعهدات طرفین را که در آن قید شده است، مطالعه کنید تا در صورت بروز هرگونه اختلاف احتمالی بتوانید با مراجعه به اتحادیه آن را پیگیری کنید اما فراموش نکنید اتحادیه در مقابل قالیشویان مجاز پاسخگوی شما خواهد بود.

خواندن 775 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 12 فروردين 1395 ساعت 09:52
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

گسترش سطح کسب و کار مشاغل طرف قرارداد، با ارائه‌ی خدمات آموزشی، مشاوره و پژوهش بازارایابی

نگارنامه

Top