دست‌های اصلی قاچاق را قطع کنید

برخورد با کالای قاچاق عزم ملی را می‌طلبد و در این خصوص اصناف قطعا در کنار دولت قرار دارند و موضوع ساماندهی بنگاه‌های صنفی برای جلوگیری از ارائه کالاهای قاچاق در دستور کار قرار دارد.
به گفته رئیس اتاق اصناف ایران، قاچاق تمام اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده و قاچاق حرفه‌ای در ایران نهادینه شده و حاشیه امنیت پیدا کرده است بر این اساس نمی‌توان با وجود قاچاق 22.5میلیارد دلاری در کشور، صحبت از تنظیم بازار کرد و هنوز اراده لازم برای برخورد با این معضل وجود ندارد.وی معتقد است که برای مبارزه با قاچاق باید قوانین در جهت رونق کسب وکار تدوین شوند و همچنین برای مقابله با قاچاق باید به جای برخورد با بنگاه‌های کوچک در مبادی ورودی با قاچاق کلان مقابله کنیم.
حراج‌های فصلی و فروش‌های فوق‌العاده را مد نظر داریم
رئیس اتاق اصناف ایران با انتقاد تند از نوع برخورد ستاد مبارزه با قاچاق گفت: چرا دست‌های اصلی قاچاق را قطع نمی‌کنیم؟ اینکه به مردم بگوییم دقت کنند و میوه قاچاق استفاده نکنند درست نیست. اگر مردم نیاز دارند باید میوه با تعرفه مناسب وارد کشور شود.
رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: امسال با توجه به وضعیت خیلی خوب بازار نیازی به برگزاری نمایشگاه نمی‌بینیم و حراج‌های فصلی و فروش‌های فوق‌العاده را مد نظر داریم. نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا ویژه شب عید امسال برگزار نمی‌شود.
علی فاضلی گفت: بازار، امروز نیاز به برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا ویژه شب عید ندارد و در هیچ یک از کالاهایی که مورد نیاز مصرف‌کنندگان در ایام پایانی سال و نوروز ۹۵ است، با کمبود مواجه نیستیم که قرار باشد با عرضه مستقیم کالا، مایحتاج مردم را برطرف کنیم؛ لذا نمایشگاه‌های بهاره نباید همچون سال‌های گذشته و در سطح قبلی برگزار شوند.
رئیس اتاق اصناف ایران افزود: در کلان‌شهرهایی همچون تهران، امسال فروش‌های فوق‌العاده و حراج‌ها، جایگزین برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا خواهند شد و قصد داریم که تنظیم بازار را به دست اتحادیه‌های صنفی بسپاریم.
افزایش تولید کالاهای اساسی و پرمصرف خانوارها
وی تصریح کرد: واقعیت این است که در برخی شهرها، افرادی هستند که با شرکت‌های واسطه‌ای و دلالی خود، جای اصناف را گرفته‌اند اما در عین حال اگر استانی، ضرورت برگزاری نمایشگاه را تشخیص دهد، با هماهنگی استاندار، اتاق اصناف و سازمان‌ صنعت، معدن و تجارت می‌تواند نمایشگاه برگزار کند.
رئیس اتاق اصناف ایران بازار فعلی را قابل کنترل و باثبات دانست و اظهار کرد: میانگین نوسانات قیمت‌ها در سه ماهه گذشته در بازار بین مجموعه کالا‌ها حدود۴ درصد بوده است که نشان‌دهنده ثبات نسبی در بازار است.
فاضلی با اشاره به افزایش تولید کالاهای اساسی و پرمصرف خانوارها از جمله برنج، روغن و گوشت قرمز افزود: تا پایان سال هیچ اختلالی در این بخش ایجاد نخواهد شد و تمهیدات لازم جهت تامین این کالاها تا پایان فروردین انجام شده است.
وی با اشاره به انباشت تولید داخل در انبارها به ویژه دربخش پوشاک گفت: تولید‌کنندگان برای تامین مواد اولیه خود درسال جدید مجبور به فروش کالا و تامین تقدینگی هستند بنابر این به‌طور قطع در بخش پوشاک، کیف و کفش علاوه بر افزایش عرضه احتمالا کاهش قیمت نیز خواهیم داشت. رئیس اتاق اصناف ایران زمان راه‌اندازی نمایشگاه بهاره را از ۱۲ اسفند در سراسر کشور اعلام کرد و گفت: راه‌اندازی حراج‌های فصلی و فروش فوق العا ده نیز از دیگر برنامه‌های اتحادیه‌ها برای تنظیم بازار عید است.
وی با اشاره به الزام نصب پلاک‌های اتحادیه صنفی و مجوز آن بر سر در مغازه‌ها در زمان حراج و فروش ویژه ادامه داد: کالاهایی که در بنگاه‌های عرضه‌کننده ویژه عرضه می‌شوند مشمول حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصد تخفیف هستند.
رئیس اتاق اصناف با بیان اینکه مردم نباید از بنگاه‌هایی که مهر و نشان رسمی ندارند، کالا خریداری کنند، افزود: برای جلوگیری از عرضه کالای بی‌کیفیت در زمان فروش فوق‌العاده بخشنامه‌ای به سازمان‌های بازرسی سراسرکشور ابلاغ شده است تا نظارت و کنترل در هفته‌های باقی مانده تا شب عید به کمک نیروهای بیشتر شدت بگیرد.
بخش عظیمی از شبکه توزیع در اختیار دستفروش‌هاست
رئیس اتاق اصناف ایران همچنین با بیان اینکه بخش عظیمی از شبکه توزیع در اختیار دستفروش‌هاست که عموما کالای قاچاق را به فروش می‌رسانند، گفت: با ساماندهی آنها، شبکه توزیع هدفمند می‌شود.
علی فاضلی افزود: نظام‌مند کردن این بخش از شبکه توزیع عزم و اراده قوی و همراهی شهرداری و اتاق اصناف را می‌خواهد. وی ادامه داد: دستفروش‌ها، مشکل بزرگی در شبکه توزیع کشور هستند که به راحتی نمی‌توان آنها را جمع‌آوری کرد چون بسیاری از آنها نان‌آور خانواده هستند. فاضلی با اشاره به اینکه همه ما مکلف هستیم قبل از جمع‌آوری این دستفروش‌ها در جهت ایجاد اشتغال برای آنها گام‌برداریم، گفت: اتاق اصناف کارگروهی را به همراه وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل داده است تا با همراهی شهرداری و نیروی انتظامی، طرحی اساسی و مدون برای این بخش از شبکه فروش تدوین شود.رئیس اتاق اصناف ایران مهم‌ترین مشکلات در شبکه توزیع کشور را حضور واحدهای بدون پروانه کسب و حضور دستفروش‌ها بیان کرد و اظهار داشت: شبکه توزیع در کشور ما هدفمند نیست به همین دلیل بسیاری از جوانان و افراد جویای کار به راحتی به این بخش وارد می‌شوند.

خواندن 777 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 12 فروردين 1395 ساعت 09:52
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

گسترش سطح کسب و کار مشاغل طرف قرارداد، با ارائه‌ی خدمات آموزشی، مشاوره و پژوهش بازارایابی

نگارنامه

Top